piątek, 11 listopada 2016

Jesienny trend: kapelusze

Kapelusze, bez których kiedyś nie mogły obejść się wielkie damy, znowu powróciły do łask. Jest to jeden z ulubionych trendów Kryzysowych Narzeczonych. Ubóstwiamy oglądać je na starych fotografiach i przetrząsać lumpeksy w celu znalezienia idealnego nakrycia głowy za grosze. Dla czytelniczek, które nie mają czasu na łowy w second handach, mamy adresy sklepów z kapeluszami do 100 zł. Zobaczcie co czeka na Was w popularnych sieciówkach i sklepach internetowych.

niedrogie kapelusze


Kapelusze za niewielką cenę


Pisałyśmy już o chustkach [KLIK], które sprawdzają się przy wietrznej pogodzie. Bohaterem kolejnego sezonowego artykułu został kapelusz, ale zanim pokażemy Wam najciekawsze produkty dostępne w sklepach, przedstawimy dodatek kupiony w second handzie i krótką historie danego elementu garderoby. Oto czarny klasyczny kapelusz, który został wykonany z filcu. Nasza blogerka KN zapłaciła za niego 10 zł:


kapelusze filcowe promocjaDodając koszt pralni, kapelusz kosztował 30 zł. To dobra alternatywa dla akcesoriów z sieciówek, które nierzadko kosztują dwa, trzy razy więcej. Czarne kapelusze są uniwersalne i pasują niemal do wszystkich stylizacji, jednak zachęcamy do zabawy modą i kupowania jego bardziej szalonych odsłon. Na wzór XIX-wiecznych dam, których kapelusze zachwycały feerią barw i wymyślnymi dodatkami. Zanim zobaczycie naszą listę z mniej lub bardziej kolorowymi kapeluszami, przeczytajcie o historii danego nakrycia głowy. Po raz kolejny otwieramy dla Was kapsułę czasu!

Historia kapelusza


Kiedyś kapelusz był wyznacznikiem pozycji społecznej i majętności noszącej go kobiety. Ogromne zamiłowanie do nich miały damy żyjące w XVIII i XIX wieku. Powstawały wtedy misterne konstrukcje, które ozdabiano żywymi kwiatami, tasiemkami czy piórami. Przyznajcie, że głowy ówczesnych pań (w towarzystwie wymyślnych peruk i kapeluszy) musiały wyglądać imponująco...


historia kapelusza


kapelusze z XVIII wieku

W XIX wieku kapelusze były ogromne, dlatego wspierano je drucianymi rusztowaniami. Nikogo nie dziwiła ich wystawność, a nawet dodatki w postaci lisich ogonów. Ich produkcją i sprzedażą zajmowały się modystki. Popyt na nie był ogromny. Do ich przewożenia używano specjalnych walizek i pudeł, bo każda szanująca się dama nie mogła sobie pozwolić na dłuższy wyjazd bez zabrania odpowiedniego nakrycia głowy. Początek XX wieku stanowił kontynuację kapeluszowej tradycji. Skromność i przepych przeplatały się ze sobą w zależności od okazji, na którą go zakładano.


kapelusze na co dzień
kapelusze film
Kadry z serialu "Gran Hotel" (Hiszpania, 2011)

Lata 20. i 30. XX wieku są czasem małych kapelusików, fascynatorów i toczków, które dzisiaj pokazują się na polskim rynku w mniej licznych egzemplarzach. Były one ściśle dopasowane do głowy i przypominały krojem kaski lub klosze. Nie ograniczano się w kolorach, chociaż same zdobienia lekko zubożały w porównaniu z poprzednimi dekadami. Takie fasony w połączeniu z falami zrobionymi na krótkich włosach wyglądały bardzo gustownie.

kapelusz lata 20.

W trakcie i po II wojnie światowej kapelusz stał się wizytówką wyemancypowanych kobiet, które nosiły go w męskim wydaniu. Moda na chłopięcy szyk nie ominęła także kapeluszy. Tym razem zostano przy wzorach na tasiemkach okalających główkę. Prekursorką modeli dla wyzwolonych pań była Coco Chanel. Nie wiem, czy słyszałyście, ale to właśnie od kapeluszy zaczęła się kariera legendarnej projektantki. Tę część jej biografii pokazano na krótkim filmie, w którym wystąpiła Keira Knightley. Zobaczycie go klikając TUTAJ. Jak mawiała Coco Chanel: to dodatki od wieków tworzą stylizację, z czym trudno jest się nie zgodzić.


kapelusze lata 40.


Kapelusze, które widzimy na sklepowych półkach (minimalistyczne z dużym rondem) zaczęły pojawiać się w latach 40. XX wiekuObecne fasony są wzorowane na latach 70., w których każda modna kobieta musiała mieć w swojej szafie filcowy kapelusz. Na poniższym zdjęciu widzimy amerykańską aktorkę Faye Dunaway. Ma ona na sobie popularny w latach 70. model nazywany floppy hat, czyli kapelusz z opadającym rondem. To tyle z historii, teraz przyszła pora na przegląd tego, co obecnie proponują sklepy.

floppy hat


Przegląd sklepów z kapeluszamikapelusz bordo
H&M

Jak wygląda Wasz ulubiony kapelusz? Może dopiero przymierzacie się do zakupu tego produktu? Blogerki, które użyły kapelusz w swoich stylizacjach, zapraszamy do zostawiania linków do wpisów o nich w komentarzach. Jesteśmy ciekawe, jak łączycie kapelusze z jesienną garderobą ;) Koniecznie pochwalcie się swoimi pomysłami! Szczególnie, jeśli udało Wam się je tanio zrealizować.
W zdjęciu okładkowym wykorzystano kadr z filmu Casablanca (1942). Pozostałe fotografie pojawiające się w artykule pochodzą z serwisu Pinterest.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz